اشتباهی که هرگز نباید در گفتگوهایتان مرتکب شوید

اشتباهی که هرگز نباید در گفتگوهایتان مرتکب شوید

 

اشتباهی که هرگز نباید در گفتگوهایتان مرتکب شوید

گفت‌وگو و مکالمه نوعی هنر است. باید بدانیم که چطور و با چه جملات و شیوه‌ای با دیگران صحبت و مکالمه کنیم. خوشبختانه این هنر آموختنی است و با یادگیری نکاتی، می‌توان آن را بهبود بخشید. همه ما می‌توانیم این مهارت را تقویت کنیم. این ویژگی چیزی نیست که با آن متولد شده باشیم و با کسب مهارت در آن می‌توانیم کاملا موفق عمل کنیم.

اشتباهات رایج در گفتگو:

_ حرف زدن و گوش ندادن

تقریبا همه ما می‌دانیم که یکی از وجوه مکالمه‌ای خوب، گوش دادن به طرف مقابل است، اما واقعیت چیزی بیشتر از گوش دادن صرف است. در حقیقت باید بدانیم چطور حرف‌های دیگری را بشنویم و واکنش نشان بدهیم. در این صورت نشان می‌دهیم که در بحث و مکالمه شرکت داریم. یکی از فنون مهم در این زمینه مهارت گوش دادن فعال است. گوش دادن فعال به‌معنای مطرح کردن پرسش‌‌های مرتبط با بحث، گوش دادن واقعی و دقیق و علاقه‌مندی به صحبت‌های دیگری است.

اقدامک:

 در خلال حرف‌های طرف مقابل، عبارت‌هایی به کار ببرید که نشان از توجه شما به محتوای گفت‌وگو است یا نظراتی مطرح کنید که علاقه‌مندی شما را به بحث نشان بدهد. برای پیش‌برد بحث، پرسش‌هایی مطرح کنید یا با تکرار بخشی از حرف‌های فرد مقابل بر آنچه می‌گوید صحه بگذارید.

 

_ پرسیدن سؤالات منحرف‌کننده

حواس‌تان باشد؛ بعضی از پرسش‌هایی که در مکالمه پرسیده می‌شوند، حتی اگر از روی علاقه و اشتیاق شما هستند، باعث انحراف بحث می‌شوند و حالتی شبیه بازجویی و مچ گیری را در ذهن فرد مقابل ایجاد می کند.

اقدامک:

در مکالمه، وقفه‌هایی ایجاد کنید، دقیق گوش بدهید و اجازه بدهید که طرف مقابل صحبت کند و نظرات خودش را بگوید. اگر می‌خواهید در حین مکالمه چیزی بپرسید، توجه داشته باشید که سخن‌تان با محتوای کلام و گفت‌وگو مرتبط باشد و حالت غافل‌گیرکننده در آن وجود نداشته باشد.

 

_ از این شاخه به آن شاخه پریدن

پراکنده‌گویی کردن نشانه‌ای از عصبی بودن است. اگر در کلام خود مدام از شاخه‌ای به شاخه دیگر بپریم امکان مطرح کردن مقصود نهایی‌مان وجود نخواهد داشت و دیگران نمی‌توانند با شما همراه شوند. در عوض تلاش کنید تا کسب آمادگی برای حرف زدن باعث می‌شود تا اعتماد‌به‌نفس بیشتری برای ابراز نظر و عقیده خود داشته باشید.

اقدامک:

مختصر و مفید صحبت کنید و بر مخاطب خود تأثیر بگذارید. برای رسیدن به چنین جایگاهی در صحبت کردن، از قبل با خود فکر کنید.

 

_ مزه‌مزه نکردن حرف از قبل

قبل از اینکه صحبت کنی ، حرف هایت را مزه مزه کن . این جمله را خیلی شنیده ایم. بعضی از افراد دوست دارند به هر قیمتی که شده نظر بدهند. صحبت‌های مداوم و بدون فکر آنها موجب می‌شود تا دیگران احساس کنند که این دوستان پرحرف بدون اضافه کردن هیچ ارزش و نکته خاصی تنها حرف می‌زنند و حرف می‌زنند و حرف می‌زنند.

اقدامک:

قبل از حرف زدن و اظهارنظر،در مورد آنچه که می خواهید بگویید، فکر کنید. و سعی کنید کلام را در دهان مزه‌مزه کنید.

_ اصرار بر درستی گفتار

مرغ یک پا دارد. این جمله ای است که برخی افراد همیشه در ذهن خود دارند و در ارتباط و گفتگو نیز با همین دیدگاه رفتار می کنند.در مکالمه‌ها تلاش نکنید تا فقط نظر خود را مطرح کنید؛ اینکه فکر کنید فقط شما درست می‌گویید، مکالمه را تبدیل به بحثی تک‌نفره می‌کند. بپذیرید که هر کس عقیده‌ای دارد. اگر سعی کنید تا دیگران را با خود موافق سازید، احتمال اینکه به این ارتباط خاتمه بدهند،زیاد است.

اقدامک:

به نظرات طرف مقابل گوش دهید و احترام بگذارید.

 

_ رئیس‌بازی در حین مکالمه

هیچ‌کس از رئیس‌بازی درگفتگو لذت نمی برد.معمولا کسانی که اهل ارتباط نیستند،در مکالمات خود ، دچار چنین اشتباهی می شوند. اگر خواهان اثرگذاری مثبت بر دیگران و یافتن دوست های بیشتر هستیم، باید به دیگران نیز اجازه ابراز نظر بدهیم.

اقدامک:

شیوه حرف زدن خود را بررسی کنید و در گفتگو ریاست به خرج ندهید

 

_ پریدن و شیرجه زدن در گفتگو

یکی از بدترین اشتباهات در این است که مدام میان صحبت‌هایش وقفه ایجاد کنیم. وقتی به دیگری اجازه می‌دهیم که با آرامش و بدون وقفه صحبت کند و نظر خود را بگوید (‌به ویژه وقتی نظرات باهم تضاد دارد)، ادب و احترام خود را نشان می‌دهیم.

_ همه چیز دان بودن

اگر نشان بدهیم که همه‌فن حریف و همه‌چیزدان هستیم، دیگر افرادِ حاضر در گفت‌وگو، تمایل به ادامه ارتباط و  مشارکت ندارند. برای مقابله با چنین شرایطی لازم نیست تمام اطلاعات خود را یک‌جا خرج کنیم. اگر درباره موضوعی اشراف و آگاهی داریم، بهتر است آرام و مختصر درباره آنچه با بحث مرتبط است نظر بدهیم. واقعا لازم نیست سکان گفت‌وگو را به‌دست بگیریم و مدام بحث را به سمت و جهتی که دوست داریم، هدایت کنیم.

_ تند حرف زدن

تند حرف زدن و به اصطلاح جویده حرف زدن، پیام شما را ناواضح به طرف مقابل می رساند.

اقدامک:

آرام و شمرده حرف بزنیم و درباره واژه‌هایی که به‌کار می‌بریم، بیشتر و بهتر بیندیشیم.

 

 

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *