مهارت های زندگی

مهارت های زندگی

 مهارت های زندگی

اغلب افراد می دانند که آموزش مهارت های زندگی از دروس مدرسه و دانشگاه واجب تر است. اما در سرمایه گذاری و وقت برای این آموزش ها اهمال کاری می کنند. اما به نظرمن یادگیری این مهارت ها از نان شب هم واجب تر است.

حال برای این که این مهارت ها را بهتر یاد بگیریم ابتدا مهارت زندگی را تعریف می کنم:

مهارت های زندگی

وقتی می گوییم کسی مهارت انجام کاری را دارد به این معنی است که او توانایی های لازم برای انجام صحیح آن کار را دارد. بر این مبنا و با توجه به معنای مختلف مهارت، از مهارت های زندگی تعاریف مختلفی ارائه شده است.

مهارت های زندگی، مهارت هایی هستند که برای افزایش توانایی های روانی اجتماعی افراد آموزش داده می شوند و فرد را قادر می سازند که به طور موثر با مقتضیات و کشمکش های زندگی رو به رو شود و به تعادل در رفتار برسد.

اکنون ۱۰ مهارت ضروری که در زندگی همه لازم می باشد توضیح می دهم:

۱- مهارت خودآگاهی

خودآگاهی یا خودشناسی اولین و مهم ترین مهارت است. این مهارت پایه و زیر بنای یادگیری تمام مهارت ها و همچنین داشتن یک زندگی با کیفیت می باشد. انسان با شناخت صحیح از خود در بسیاری از مواقع بحرانی قادر به کنترل هیجانات منفی خود و در نتیجه تصمیم گیری های صحیح و منطقی می باشد. این مهارت شامل موارد زیر می شود:

    آگاهی از نقاط قوت و ضعف ، آگاهی نسبت به خود واقع بینانه،  آگاهی از حقوق و مسئولیت ها،  توضیح ارزش ها

 

۲- همدلی

انسان موجودی اجتماعی است. دنیای امروز نیز ایجاب می کند که انسان ها با یکدیگر در تعامل باشند. این تعامل در عین داشتن مزایا، معایبی نیز به دنبال دارد. انسان ها در عین با هم بودن و فواید بیشمار آن دچار مسئله و اختلاف با یکدیگر نیز می شوند. اینجا است که داشتن مهارت های همدلی، پذیرش یکدیگر و قبول تفاوت ها اهمیت پیدا می کند. در کنار همدای با دیگران آرامش نیز بدست می آید.

    علاقه داشتن به دیگران،  تحمل افراد مختلف،  رفتار بین فردی همراه با پرخاشگری کمتر، دوست یابی، احترام قائل شدن برای دیگران از موارد همدلی با دیگران است.

۳- مهارت های ارتباطی

یکی از مهارت های لازم در زندگی ، مهارت ارتباط با دیگران است .داشتن مهارت های ارتباطی به استحکام هر چه بیشتر روابط کمک می کند. مهارت های ارتباطی در انواع موقعیت های اجتماعی به فرد کمک می کنند تا بهترین عملکرد را داشته باشد. اولین و زیباترین ارتباط، ارتباط بین والدین و فرزند است. اگر از دوران کودکی این ارتباط به درستی شکل بگیرد، در آینده و دوران بزرگ سالی فرد در ارتباطات خود دچار مشکل نخواهد شد.

    ارتباط کلامی و غیر کلامی موثر، ابراز وجود، مذاکره، امتناع،  غلبه بر خجالت، گوش دادن ابزار مهم در برقراری ارتباط است.

 

۴- مهارت های بین فردی

امروزه برای موفقیت در بسیاری از امور نیازمند کار گروهی هستیم. باید یاد بگیریم که چگونه گروه تشکیل دهیم. چه رفتاری در گروه داشته باشیم و چگونه مرز خود را حفظ کنیم. مهارت های بین فردی در این زمینه به ما کمک می کنند.

      تشخیص مرزهای بین فردی مناسب،  همکاری و مشارکت، دوست یابی ، اعتماد به گروه، شروع و خاتمه ارتباطات مهارت هایی است که به افراد در گروه کمک می کند.

 

۵- مهارت حل مسئله                                             

زندگی بدون مساله وجود ندارد.دنیای امروز، پر از مساله و چالش های فردی و اجتماعی است.با یادگیری مهارت حل مسئله می آموزیم که می شود به مشکلات هم به چشم یک فرصت نگاه کرد و چگونه به دنبال حل مساله باشیم. گاهی به دنبال فشار روانی ناشی از مشکلات به دنبال راه حل های هیجان محور هستیم.

راه حل هایی که مانند یک مسکن هستند و به طور موقت باعث آرامش ما می شوند. اگر چه این راه حل ها همیشه هم بد نیستند اما در صورت استفاده افراطی از آن ها منجر به فرار فرد از مشکلات می شود و حتی گاهی باعث می شود که فرد برای اجتناب همیشگی از مشکلات به مواد مخدر روی بیاورد.

   شناسایی چالش ها و تشخیص مشکلات، بررسی علت های آن و ارزیابی دقیق و تحلیل به ما در حل مساله های زندگی کمک می کند.

۶- مهارت تصمیم گیری

ما همیشه در حال تصمیم گیری های مهم هستیم. اگر بتوانیم تحلیل دقیقی از موقعیت داشته باشیم و همین طور از ویژگی های خود به خوبی آگاهی داشته باشیم می توانیم تصمیم های مناسبی در طول زندگی خود بگیریم.

    تصمیم گیری فعالانه بر مبنای آگاهی از حقایق، تصمیم گیری بر مبنای ارزیابی دقیق موقعیت ها، مهارت حل تعارض و

    تشخیص راه حل های مشترک و مناسب ما را از تصمیم گیری های عجولانه و بدون مبنا و توخالی باز می دارد.

 

۷- مهارت مقابله با هیجانات منفی

همه ما در طول عمر خود، هیجانات منفی را تجربه کرده ایم. هیجانات منفی چندان خوشایند نیستند، ولی وجود دارند. داشتن مهارت مقابله با آنها به افزایش کیفیت زندگی کمک می کند. برای مقابله،  با شناخت هیجانات خود و دیگران، پیداکردن راه مقابله صحیح با هیجانات و مقابله با موقعیت هایی که قابل تغییر نیستند می توان کیفیت زندگی را بالا برد.

 

 

۸- تکنیک های کنترل استرس

ما در دنیایی زندگی می کنیم که در شبانه روز استرس بخش جدایی ناپذیر ما شده است. در کنار همه تجهیزاتی که برای زندگی امروزه در اختیار داریم، ضرورت استفاده از تکنیک های کنترل استرس انکار ناپذیر است. استرس بیش از حد تاثیرات مخربی بر کیفیت زندگی و سلامت بدن دارد. تکنیک کنترل استرس به آرامش بیشتر ما ، کیفیت زندگی و سلامتی جسم کمک می کند.

۹- مهارت تفکر نقادانه

همه در زندگی انتقاد کردیم و انتقاد شدیم. داشتن تفکر نقادانه به ما کمک می کند که بتوانیم اطلاعات درست را تشخیص دهیم و بهترین راه ممکن را انتخاب کنیم. این مهارت به ادراک از تاثیرات اجتماعی- فرهنگی بر نگرش و رفتار ما کمک می کند. همچنین باعث می شود به این نکته واقف شویم که منابع اطلاعاتی همیشه درست نمی گویند. پس با آگاهی و یادگیری تفکرنقادانه می شود نقد درست انجام داد.

۱۰-مهارت تفکر خلاق

تفکر خلاق نگاه ما را به مسائل تغییرمی دهد. خیلی مواقع مشکلات با داشتن کمی خلاقیت حل می شوند. تفکر خلاق در انواع زمینه ها مانند محیط خانوادگی ، تربیت فرزند، محل کار و به کمک انسان می آید. همچنین نقش مهمی از پیشرفت های مهم انسان در تمامی زمینه ها با تفکر خلاق مرتبط است. یعنی علاوه بر حل مشکلات خود می توانیم به حل مشکلات دیگران نیز بپردازیم و حتی در پیشرفت علم بشریت سهیم باشیم.

 

حال این سوال مطرح می شود که :چرا باید مهارت های زندگی را بیاموزیم؟

با آموزش مهارت های زندگی ، بهداشت روانی افراد تضمین می شود.به عنوان مثال عدم مهارت هایی همچون مقابله با هیجانات منفی و یا عدم کنترل استرس منجر به بروز بیماری های دیگر از جمله بیماری های جسمی و یا حتی افسردگی می شود. نداشتن مهارت تصمیم گیری باعث تصمیم گیری های غلط و تغییر مسیر زندگی خیلی از نوجوانان و یا حتی بزرگسالان می شود. هر چقدر زندگی آگاهانه تر باشد، سلامتی و شادی در زندگی بیشتر جریان دارد. بیشتر مشکلات انسان ها از ندانستن و عمل نکردن است. همچنین آموزش مهارت های زندگی برای توانمند کردن افراد در شناخت خود، دیگران و محیط می باشد. این آموزش ها ، نگرش ها و ارزش های زندگی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. افراد علاوه بر اینکه یاد می گیرند مهارت های زندگی را در موقعیت های واقعی زندگی به کار ببرند، حقایقی را نیز در موقعیت های مختلف می آموزند.

تغییر آرام آرام شکل می گیرید، اگر فکر می کنید در هر کدام از این مهارت ها نیاز به آموزش و کارگاه دارید، لطفا درخواست خود را ارسال کنید.

 

 

 

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *