سیاه یا سفید

سیاه یا سفید

سیاه یا سفید

 001

این عنوانی است که ما انسان ها دوست داریم در مورد خیلی از چیزها بکار ببریم. مثلا چرا باید من مریض بشوم، یعنی من باید همیشه در سلامت کامل باشم و یعنی سفید. یا مثلا چرا من بدبختم یعنی بخت سیاه و سیاه. حال فکر کنیم که منشا این فکر و برداشت چه چیزی است؟ چرا انسان در مقابل آن چه که دوست دارد و ندارد واکنش منفی نشان می دهد؟ آیا لیاقت بدست آوردن آن را ندارد و یا دارد و کوتاهی می کند.آیا همیشه همه چیز باید بر وفق مراد انسان باشد؟ و اگر نیست قسمت است.

یک روز که تلویزیون نگاه می کردم متوجه قسمتی از فیلم مستند در مورد کارکرد قلب شدم و به حرکات تپش قلب بیماری

در مانیتور بخش آی سی یو دقت کردم .آن چه که نشان ازبیماری می داد ریتم نا منظم بود، که گاهی خطوط ریتم قلب در حدی بود که نزدیک خطی صاف می شد. زمانی که این خط صاف شود مرگ انسان قطعی است. زندگی هم دقیقا مانند ریتم قلب عمل می کند اگر دارای ریتم صاف باشد یعنی مرگ، و هیچ زیبایی ندارد. اگر همیشه روی یک ریتم باشید کم کم انگیزه زندگی را از دست خواهید داد.نکته جالب این است که حال خوب و احساس خوب فقط از خود انسان سرچشمه می گیرد. واقعیت زندگی یعنی همیشه در تلاطم زندگی قرار گرفتن. به گذر زمان و جابجایی فصول هم که دقت کنید متوجه این تغییرات خواهید شد. اگر همیشه بهار یا زمستان بود آیا خسته نمی شدیم؟ در بهار درختان شکوفه می دهند برگ ها سبز و تازه هستند صدای پرندگان در همه جا شنیده می شود و اما زمستان درست نقطه مقابل  بهار است و سختی های خودش را دارد.

این که به بهترین ها فکر کنیم یک افسانه است، برای رسیدن به آرامش باید برخی شرایط را بپذیرید و همان طور که یک کشاورز زمین آماده کشت دارد، بذر و کود دارد، پیش بینی و برنامه ریزی می کند ، اما ممکن است بارش باران کم باشد یا برف ببارد و گیاهان را سرما بزند، یا آفت و حشره حمله کند و هزاران چیز دیگر پیش بیاید تا اینکه بهره وری آن طور که می خواهیم نشود. پس در همه جا ممکن است و گاهی قطعا مواردی پیش می اید که موافق حال ما نیست و برای آن پیش بینی و برنامه ریزی نکرده بودیم. اصرار نداشته باشید همیشه و در همه جا حال شما خوب باشد و هیچ ناراحتی نداشته باشید. در طول زندگی هر انسانی مرگ عزیزی رخ می دهد و نمی توان گفت حال بدی دست نمی دهد. همه می دانند که مرگ حتی افراد پیر و سالخورده در خانواده دردناک است و انسان را غمگین می کند. پس گفتن چرا ما و چقدر بدبختم و من شانس ندارم ، کاری بیهوده است و از واقعیت زندگی دورمان می کند.افرادی که احساس می کنند همیشه شاد هستند و ابراز می کنند مشکل و غم ندارند ، اصرار بیهوده ای بر تاکید این مسئله دارند و نقاب بر چهره خود می زنند. بهتر است بجای نقاب زدن و گول زدن خود واقع بین باشید و احساسات خود را کنترل کرده و رفتار را مدیریت کنید. زیرا سختی ها در کنار ما هستند این که ما در این شرایط چه رفتاری از خود بروز می دهیم و چه نگاهی به این مسائل داریم آینده ما را می سازد.

درک کنیم که ما گاهی خسته می شویم، انگیزه مان کم می شود، برخورد تندی با ما می شود و ما را اندوهگین می کند، با همسر خود اختلاف پیدا می کنیم و ناراحت می شویم و خیلی مواردی که در شبانه روز باعث رنجیده شدن ما می شود. اتفاقاتی در زندگی رخ می دهد که دست ما نیست مانند زلزله، سیل، جنگ و …. که بسیار اثر دردناکی در روح و روان ما دارد. باید اجازه دهیم این احساسات را بپذیریم و درک کنیم تا بتوانیم آن ها را کنترل کرده و از شدت آسیب آن ها کم کنیم. مهم ترین کار پذیرش مسائل دردناک زندگی است. همه چیز و همه کس در زندگی ما تاثیرگذار هستند حتی در تصمیم گیری های شخصی ما. مطالعات نشان داده برای افزایش رضایتمندی در زندگی بهتر است ابتدا هدف مشخصی در زندگی داشته باشید. همان اتفاقاتی که در زندگی انسان های موفق و خوشبخت می افتد در زندگی افراد ناموفق و غیرخوشبخت هم می افتد. این طور نیست که برای افراد موفق و خوشبخت و پولدار هیچ مشکل و اتفاق بدی رخ ندهد،بلکه تجربیات خوب و بد در زندگی همه انسان ها تقریبا شبیه به هم هستند با این تفاوت که افراد قوی و آموزش دیده، به نقاط رهایی از مشکل تمرکز می کنند و ذهنشان را درگیر خود مشکل نمی کنند. اما افرادی که این مهارت را یاد نگرفتند انرژی و وقت خود را صرف فکرکردن به خود مشکل یا حادثه می کنند و تمام تمرکزشان بر غم و غصه آن واقعیتی است که ممکن است برای همه اتفاق بیفتد.

بنابراین زندگی نه به رنگ سفید است نه به رنگ سیاه ، بلکه زندگی سرشار از خاکستری هایی است که با نوع رفتار شخصی

می توان آن را متمایل به سیاه کنیم یا متمایل به سفید.

مهم است که درک کنیم درد و سختی جزیی از فرایند زندگی است و خوشبختی نتیجه تجربیات تلخ و شیرین در زندگی است.

یک زندگی خوب به نگاه واقع بینانه شما باز می گردد. خوب ببینید و درست رفتار کنید تا آرامش را در آغوش خود بگیرید.

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *